Büyülü Bir Şehir Gezisi Tabiki De Amsterdam

Hollanda’nın başkenti olan Amsterdam; tarihi dokusu kendine has olan yerleşim biçimi ve özellikle de kış aylarının keskin ve neredeyse ağlatan soğuklarıyla son derece ünlü, minik ve harika bir şehirdir. Seyahat işini kendisine iş edinmiş ve bunu hobi olarak düzenli bir şekilde gerçekleştirmek isteyen insanların gitmeyi istediği ve hatta ziyaret ettiği ilk uğrak noktalarından da bir tanesidir. Çok fazla büyük olmayan bu şehir kısa bir süre içerisinde fethedilebilecek bir yapıya sahiptir. Çok yormaz ve çok fazla da maliyet kaybı yaşatmaz. Neyi nasıl yapacağınızı bilmeniz ve yılın hangi dönemleri içerisinde bu şehri ziyaret etmeniz gerektiğini aklınızda tutmanız işinizi daha da kolaylaştıracaktır.

Amsterdam turları ile programı ile bu şehre gittiğinizde en dikkat çekici özelliklerinden bir tanesi de şehrin hemen hemen büyük bir bölümünün su üzerine kurulmuş olmasıdır. Evlerin birçoğunun tepesinde ağırlık merkezini kontrol edebilmek adına yapılmış olan çengellerden bulunduğunu gittiğiniz zaman sizler de hemen fark edeceksiniz. Bu çengeller yüzünden evler biraz daha öne yatıkmış gibi bir görünüm sergiliyorlar. Evlerin renkleri ve birbiri ardına ve yan yana dizilişleri bakanların bir daha bakmasına neden olacak cinsten ve tam fotoğraf çekmelik bir şehir burası!

Her Yerde Bisikletler

Şehrin sakinlerinin neredeyse yarısından fazlası belki de tamamına yakını, şehir içerisindeki ulaşımını bisikletler aracılığı ile sağlıyor. Bisiklet kullanmanın oldukça yaygın olmasından dolayı etrafta birçok bisiklet parkı mevcut ve isteyenler buralardan kolaylıkla bisiklet kiralayabiliyorlar. İlk etapta biraz zorlansanız da sonrasında bu yoğun bisiklet trafiğine alışacaksınız. Bisikletler sayesinde daha temiz bir havanın hakim olduğu Amsterdam sokakları siz seyahat severleri kesinlikle büyüleyecek. İlk kez bisiklet kullanacaksanız ve ilk kez yoğun bir bisiklet trafiğine çıkacaksanız biraz dikkatli olmanızda fayda var bunu da şuraya ekleyelim.

Bisikletle ulaşımın yanında ülkenin neredeyse tamamında raylı sistemlerle sağlanan bir ulaşım ağı mevcut… Ayrıca bu şehir Köln’e de son derece yakın… Belki Köln’den sonra belki de Köln ziyaretinden evvel bir Amsterdam seyahatine çıkabilirsiniz. Etrafta çok sayıda turistin gezdiği bu büyülü şehrin bir diğer dikkat çekici özelliği ise tabi ki de kahvesi… Kahve deyince akla ilk gelen yer ne de olsa Amsterdam. Buraya gelip kahve içmeyen turist yok diyebiliriz. Kahvenin leziz aromasının damakta kalmasını sağlayan bu eşiz şehir, sizlere kahvenin tanımını yeniden yaptıracak.

Aniden Bastıran Yağmurlar

Şehre ne zaman geleceğiniz bir diğer önemli konu konumundadır. Zira Amsterdam’ın soğuğu Türkiye ile kıyaslanamayacak kadar sert geçmektedir. Yaz aylarını seven bir seyahat severseniz sizlere tavsiyemiz bu aylar içerisinde bir seyahat planı yapmanız yönünde olacaktır. Amsterdam çok fazla yağmur alan bir şehir olduğu için hava konusunda yeterli araştırmanızı ve kalın kıyafetlerinizi, şemsiyelerinizi yanınıza almadan buraya seyahat etmek için gelmeyin, hasta olabilirsiniz ve gezinizden hiç zevk alamazsınız.

Birçok tarihi kalıntının ve hikayenin var olduğu bu şehirde gezilmesi en olası olan yerler tabiî ki de tarihi yapılar ve müzeler olacaktır. Özellikle Madame Tussaud Müzesi sizlerinde beğenisi kazanacaktır. Atatürk de dahil olmak üzere birçok dünya lideri ve sanatçının bal mumu heykellerinin yer aldığı bu müzeyi gezdiğiniz için gerçekten mutlu olacaksınız.

Amsterdam’a gelir gelmez ilk gitmeniz gereken yerlerden bir diğeri de kuşkusuz ki Dam Meydanı olacaktır. Gider gitmez sizin gibi birçok turistin de orada yoğun bir şekilde bulunduğunu görünce ne demek istediğimizi yaşayarak göreceksiniz. Amsterdam Kraliyet Sarayı ve daha birçok özel mekan ve bölgenin yer aldığı bu meydanda Amsterdam hakkında birçok bilgi elde edebilirsiniz ve şehir hakkında geniş kapsamlı fikirler elde edebilirsiniz. Buradan sonra turistlerin yine yoğun olarak gidip gördüğü bir diğer yer olan Kalvarstraat’a gidebilirsiniz. Burada birçok sokak müzisyeni ve şov yapan kişilerle karşılaşacaksınız. Sokaklar oldukça renkli ve insanın yüzünde tebessüm bıraktıracak cinsten şeylerle dolup taşıyor. Ayrıca ünlü Heineken bira fabrikasını da ziyaret noktalarınızdan bir diğerinin arasına koyabilirsiniz.

Amsterdam oldukça renkli ve gezilmesi gereken güzel bir şehirdir. Sizlerde bu şehir hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız bir an önce kalacak yerinizi ayırtıp şehre doğru bir yolculuğa çıkabilirsiniz.