Balkan Ülkelerinde Gezilecek Yerler

Balkan ülkeleri doğal özellikleri ile tüm dünyanın gözde bölgeleri haline gelmiştir. Muhteşem Orta Çağ yapılarını görme şansınız da oldukça yüksektir. Balkanlarda Makedonya, Kosova, Arnavutluk ve daha birçok Balkan ülkesini gezerek güzelce vakitler geçirebilirsiniz. Sizlere aşağıda Tiran-Ohrid-Bitola-Üsküp-Priştine şehir turları hakkında kısa bir bilgilendirme yazısı bulunmaktadır. Balkan Turları programına katılarak Aşağıda bu şehirlere gittiğinizde nereleri ziyaret edebilirsiniz ve buralarda neler yiyebilirsiniz konuları hakkında bilgi edinebilirsiniz. Her ülkenin kendi mutfağı bulunmaktadır. Fakat buradaki insanlar yıllar boyunca Yugoslavya ülkesi adı altında yaşadıkları için, genelde yemekleri benzer ve aynı tattadır. Hatta çoğu yemekleri aynıdır.
Tiran, Ohrid

Bektaşiliğin merkezi olarak bilinen Tiran şehrini gezmekle gezinize başlayabilirsiniz. Tiran Arnavutluk ülkesinin başkentidir. Tiran’daki saat kulesini İskender Bey Meydanı’nda görebilirsiniz. Saat kulesi 1821 yılında Ethem Bey tarafından yaptırılmıştır. Ayrıca Ethem Bey tarafından yapımına başlanan Ethem Bey Cami’ni ziyaret edebilirsiniz. Arnavutluk’a sınırı olan ve Makedonya’nın güneybatısında yer alan turistik bir şehir olan Ohrid Gölü’nün kenarında bulunan Struga’yı gezebilir, burada bolca fotoğraf çekebileceğiniz manzaralar görebilirsiniz. Buradan da Ohrid’in şehir merkezine inebilirsiniz. Ayrıca Ohrid’de tekne turları da vardır. Bunlara da katılıp göl manzarasını izleme imkânınız olabilir. Ohrid ya da Ohri olarak bilinen Makedonya’nın incisi diye tabir edilen Balkan şehirlerinin en ünlü şehirlerinden biri olan ve güzellikleriyle göz dolduran bu şehirde Sveti Jovan Kaneo Kilisesi’ni gezebilirsiniz. Bu kilise Oscar ödüllü “Before the Rain” filminin çekildiği kilisedir. Ohrid’de meşhur köftelerinden yiyebilirsiniz. Akşamları Ohrid Gölü’nün kenarında tavernalar yapılmaktadır. Tavernalara giderek Balkan kültürünü daha yakından görebilirsiniz. Balkan müzikleri son derece meşhur müzikler olup, eğlenebilirsiniz. Ohrid’e gittiğinizde Makedonya’nın en ünlü yemeklerini mutlaka tatmanızı öneririz. Bu ünlü yemeklerin başında büryan yemeği gelmektedir. Makedonya tatlısı olan Kaymakçina, Yugoslavya salatası olarak da bilinen manca yemeklerini de mutlaka tadınız.

St Naum Turu & Resne İle Bitola Turu

St. Naum Manastırı ve Jön Türk Devrimi’nin öncülerinden Niyazi Bey’in memleketi olan Resne’de Niyazi Bey’in yaptırdığı evi ziyaret edebilirsiniz. Sonrasında Makedonya’nın tarihi şehri olan Bitola’yı gezebilirsiniz. Bitola Makedonca bir kelime olup, Manastır anlamını taşımaktadır. Manastır’da Mustafa Kemal Atatürk’ün mezun olduğu Askeri Liseyi ve Atatürk Müzesi’ni de gezerek gezinizi kültürel ve tarihsel anlamda zenginleştirebilirsiniz. Bitola’da Saat Kulesi’ni de ziyaret edebilirsiniz. Saat Kulesi’nin yanında Hırvat ve Arnavutların savaşında ölen gençlerin anısına yapılmış melek kanatlı erkek heykeli bulunmaktadır. Bu da Bitola’nın tekrardan doğuşunu simgelediği için buradaki halk tarafından önemli görülmektedir. Bitola’da Magnolia Meydanı’nda çok sayıda kafeler bulunmaktadır. Buralarda bir kahve molası verebilirsiniz.

Üsküp-Priştine

Üsküp’te Nobel Barış Ödülü almış Rahibe Teresa’nın evini, Osmanlı Taş Köprüsü, Türk ve Yahudi Mahalleleri’ni, şu an Türk Tiyatrosu binası olarak kullanılan ve Yahya Kemal Beyatlı’nın doğduğu binayı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Üsküp Vardar Nehri tarafından ikiye ayrılmıştır. Şehirde Müslüman Arnavutların yaşadığı tarafta eski çarşıları, Arnavut kaldırımlı taş sokakları görebilirken, nehrin diğer tarafında Ortodoks Makedonların yaşadığı kafeler, şık mağazalar, lüks lokantalar görebilirsiniz. Ayrıca Roma ve Osmanlılar tarafından şehri korumak için yapılan Kale’yi de ziyaret edebilirsiniz. Buradan Kosova Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehri olan Priştine’ye geçebilirsiniz. Priştine’de Arnavutlar, Türkler, Boşnaklar, Sırplar ve Romlar yaşadığı için farklı kültürde çok sayıda insan bulunmaktadır. Haliyle buradaki yapılara bu insanların kültürlerinden yansımalar olmuştur. Priştine’de Kosava müzesini, Saat Kulesini, Germia Parkı’nı gezebilirsiniz. Üsküp ve Priştine’nin yemekleri de son derece muhteşem olup, farklı lezzetler bulabilirsiniz. Üsküp’te de Üsküp böreği, samsa tatlısının tadına, Priştine’de Elbasan tavasının, Pleskavitsa köftesinin tadına da mutlaka bakınız.