Bisiklet İle Gezmek Tam Bir Maceradır

Her insanın hayalinde değişik yerleri görmek değişik kültürlerin tanımak isteği vardır. Bazıları bu isteklerini imkanları olunca yerine getirir. Bazı kişiler ise hep erteler. Ertelese de ilk fırsatını bulunca bu hayalini gerçekleştirir. Bu hayallerin içinde gemiyle yolculuk, arabayla yolculuk veya bisiklet ile yolculuk vardır. Bisiklet bazı kişilerin ise çocukluktan kalma bir tutkularıdır. Bisiklete binmeyi veya alınmasını istemiş olmamız nedeniyle ayrı bir yeri oluşturur. Çocukken büyüklerimizden çok istenilip alınmıştır veya alınmamıştır. İçimizde kalan bir ukde olduğu için bunu gerçekleştirmek isteriz. Bisiklet kültürüne sahip olmak gelişmişliğin bir göstergesi olduğu için önemi büyüktür. Bisikletin hayatımıza kattığı olumlu yanları da vardır.

bisiklet-tur
Bisiklet aslında her geçen gün daha çok artan trafiğe karşı en iyi çözümdür. Bisiklet sayesinde çevre kirliliği de korunur. Bisiklet ile yolculuk yapmayı sevenler ise hem ekonomik nedenler hem de keyifli ve kontrolün tek kendinde olmasından dolayı tercih etmektedir. Bisiklet kültürünün toplum sağlığı acısından da ayrı bir yeri vardır. Bisiklet kültürünün yaygın olduğu yurtdışında çok şehirler de vardır. Bisiklet kültürü olan şehirler de hayalinizi fazlasıyla yaşamak için planlarınıza da yardımcı olmak açısından sizlere şehir tavsiyemiz olacaktır.

Kopenhag, Danimarka

Bisiklet kültürü gelişmişliğin bir göstergesi olduğundan bisiklet ayrı bir yer alır. Bisiklet kültürüyle dünyada da ünlü olan Kopenhag resmi olarak bilene ilk Bisiklet Şehridir. Kopenhag geçtiğimiz yılda “bisikletçiler için en iyi şehir” ve bunla birlikte “dünyanın en yaşanılabilir şehri” de seçildi. Danimarkalıların bir çok bilinen yanlarıyla birlikte bisiklete olan sevgileriyle çok kullanarak göstermektedirler. Dünyada ki diğer şehirler de bisiklete olan bu akıma katılmak için vatandaşlarını yönlendiriyorlar. Ana okuluna gitmek için bile çocuklar bisikletlerini kullanmayı tercih ediyorlar. Böylece hem bisiklet kullanıyorlar hem de yalnız başına gidip gelme özgürlüğünü kazanıyorlar.

Amsterdam, Hollanda

Hollanda’nın en çok ziyaret edilecek şehri olan Amsterdam, Kanallar arasında büyüleyici güzellikleri görmek için isterseniz yürüyüş yapın isterseniz de çok kullanılan bisiklet kiralayıp bisikletle gezmenizde mümkündür. En güzeli de bir bisikletle gezerek bastan sonra her tarafı gezmek görmek, kendi deneyimlerinizi edinmektir.

Strasbourg, Fransa

Fransa’nın en kalabalık şehirlerinden biri olan Strasbourg, bisiklet ile gezilebilecek görülecek en güzel yerler arasındadır. Şehir yapısı ile bisikletle gezmeye çok uygundur. Aynı zamanda bir öğrenci şehri olan Strasbourg’da kullanılan en temel ulaşım aracı bisikleti görmeniz sıradan bir olaydır. Alışveriş merkezlerinde yollarda yerleri ayrılmış bir çizgi ile görmeniz mümkündür.. Zaten araba kullanmaya gerek kalmayacak kadar küçük sayılabilecek Strasbourg’u bisikletle keşfetmek, bisiklet yollarının tadını çıkartmak gerek.


Malmö, İsveç

Bir liman kenti olarak en çok otobüs, taksi ve özellikle de bisiklet kullanılmasıyla ünlüdür. Malmö’nün merkezinde görülmesi gereken 3 tane meydan vardır. Bisikletle rahatça dolaşabileceğiniz alandır. Gustav Adolfs Torg, Lilla Torg ve Stortorget. Stortorget, Malmö’nün en büyük meydanı olma özelliği ile bilinmektedir. Meydanın çevresinde ki dizili olan tipik İsveç mimarili binalar çok dikkat çekmektedir. Görülmesi tavsiye edilir.

Antwerp, Belçika

Belçika’nın liman şehri olan Antwerp, bisiklete binip 1 günde gezebileceğiniz ünlü yerlerinde mutlaka görülmesi gerekmektedir. Hatta turunuzu bile kendiniz yapacağınız kadar güzel ve etkileyicidir. Muhtemelen şehrin en ünlü ve turistik bölgelerinden biri, bu yüzden turistliğinizi bilip, orayı görmeden dönmemelisiniz. Antwerp ile ilgili bilinmesi gereken bir diğer konu ise, bu küçük şehrin Avrupa genelinde iyi bir yeri olan elmas endüstrisinin başkenti olduğudur