Herkes Yaz Tatilini Sever Fakat Bazıları İse Kış Tatilini

Yazın vermiş olduğu rahatlama ve rehavetin ardından soluksuz bir şekilde yeniden başlayan yoğun iş temposu ve okul hayatı herkesi bir süre sonra olumsuz etkilemeye başladı. Tüm yıl boyunca dört gözle yaz mevsiminin kapıyı çalmasını ve deniz kenarlarına doğru yolculuk etmeyi planlayan tatilciler; tatil boyunca yeni dönem için enerji depoladı ve kendisini yeni döneme sıkı bir şekilde hazırladı. İçerisinde bulunduğumuz dönemin diğer dönemlerden ayrılan en önemli farkı ise bu sene hem resmi hem de dini tatillerin çoğunlukla haftanın son günlerine denk gelmesi ve doğal olarak da sepetten çıkan tatilleri geriye çekmesi oldu. Son dönemlerde herkesin dilinde olan bu konu tatilcilerin kış dönemi tatil seçeneklerini göz önünde bulundurmalarına bir neden oldu denebilir. Özellikle ailelerinde okuyan çocukları bulunan ebeveynler kendi tatillerini de çocuklarının tatil dönemlerine endekslemiş durumdadır. Okul döneminin başlamasının üzerinden yaklaşık olarak bir ayı geçkin bir süre zarfı atlatıldığı için herkes şimdiden sömestr döneminde yapacaklarının plan programını hazırlamaya başladı diyebiliriz.

Erken Rezervasyon Fırsatı İle Uygun Fiyatlar

Yurtdışı turları erken rezervasyon fırsatlarından yararlanarak tatili daha uygun fiyata getirmek isteyen tatilciler; daha sezon açılmadan geniş çaplı araştırmalar yapmak için kolları sıvamış gibi görünüyor. Kış diyince akla ilk gelen görüntü tıpkı yaz denince akla gelen görüntüler gibi çoğu zaman klasiktir. Kış aylarında görülmesi en çok arzulanan görüntü kuşkusuz ki etrafı derin bir şekilde kaplayıp sessizliğe boğan tertemiz bembeyaz bir kar görüntüsüdür. Hem bu güzel görüntüye şahit olmak hem de birbirinden farklı onlarca deneyimi yaşayarak hafızalara kazımak isteyen tatilcilerin ilk tercihleri arasında yer alan kış tatili beldelerinin başında kayak merkezleri geliyor.

Kar tabakasının son derece yoğun olduğu ve Türkiye sınırlarının dışında olan aynı zamanda da farklı kültürleri ve yemek tatlarını damağında gezdirmek isteyen tatilciler yurtdışında ki kayak merkezlerini mercek altına alıyor ve bu konu üzerinde geniş çaplı araştırmalar gerçekleştiriyor. Hem farklı bölgeleri ziyaret etmek isteyen hem hoş ve uçsuz bucaksız bir kar tabakasına merhaba demek isteyen hem de aynı zamanda kayak yapma fırsatına erişmek isteyen tatilciler birden fazla kayak merkezine göz gezdirmeye ve kendisine en uygun olanını da seçmeye çalışıyor. Bu kayak merkezlerinin en büyüklerinden bir tanesinin yer aldığı ülke ise Bulgaristan…

Bansko Kayak Merkezi

Bulgaristan hem Türkiye’ye olan yakınlığı hem de Türk kültürünün çok fazla yabancılıkla karşılanmadığı neredeyse senelerdir iç içe geçmiş bir şekilde yaşadığımız insanların barındığı bir coğrafya olarak göz dolduruyor. Özellikle Bansko kayak merkezini içerisinde barındıran bu harika coğrafya; kayak merkezinin imkanları ve genişliği aynı zamanda da kar tabakasının korunması ve güzelliği bakımından birçok kayak merkeziyle yarışacak özellikleri aynı anda üzerinde barındırıyormuş gibi görünüyor. Kış mevsiminden ve içerisinde barındırdığı güzelliklerden vazgeçemeyen tatilciler bu bölgede tatil yapmak için şimdiden rezervasyon yaptırmaya başlamış gibi görünüyor. 3 gece 4 gün gibi tatmin edici vakitler arasında uygun fiyatlar eşliğinde bu bölgenin güzelliklerinden yararlanmak hiçte uzak bir hayal değil gibi…

Üstelik ulaşım konusunda da pek fazla sıkıntının yaşanmadığı bu coğrafya da tatil yapmak son derece kolay gibi de duruyor. Özel araçları ile seyahat etmek isteyenler Yunanistan üzerinden bu yolculuklarını rahatlıkla gerçekleştirebilirler. Uçak seyahatini tercih edenler de ilk olarak Sofya’ya oradan da araç seyahatiyle Bulgaristan’a ulaşabilirler. Daha önce hayatında hiç kayak yapma fırsatını edinmemiş olanlar burada kısa bir süre içerisinde arzu ederlerse özel ders alarak kayak yapma fırsatını da edinebilirler. Kolay – orta – zor derecelerinden oluşan aynı zamanda Dünya Şampiyonu Alberto Tomba’nın da kayak yaptığı Tomba isimli pistte kayak yapma fırsatını da yakalayabilirsiniz. Bulgaristan kayak merkezi Bansko kış tatili yapmak isteyenlerin bütün isteklerini karşılayabilecek nitelikteymiş gibi görünüyor. 72 km uzunluğa sahip olan geniş çaplı kayak pisti tatilcileri mutlu edecek.