İtalya Turu İle Özel Bir Tatil Sizi Bekliyor

İtalya gerek tarihi, gerek kültürel açıdan gezilmesi gereken en önemli yerlerden bir tanesidir. İtalya geçmiş döneme ait efsanevi bir tarihi bünyesinde barındırmaktadır. Gezmeyi sevenler için güzel geçecek İtalya turunda gezilecek yerleri şu şekilde sıralayabiliriz.

Roma

Tabi ki bu İtalya turları ile ilk sırasında dillere destan şehir Roma yer alıyor. Aşıklar şehride olan bu şehir birçok tarihe de zamanında tanıklık etmiş, hükümdarların gözdesi olmuştur. İtalyanın başkenti Roma’ da tarihi bir kalıntı olan Kolezyum turistler için ilk sırada. Bu arena milattan sonra 72 yılında yapılmış ve gladyatör savaş gösterilerinin yapıldığı yer olarak bilinmektedir. Kolezyum daha sonra çeşitli amaçlarla kullanılsa da zamanında yapılan gladyatör savaşları imparatorluğun burayı kurma amacıdır. Ayrıca Kolezyum dünyanın 7 harikası listesinde yer almaktadır. Roma imparatorluğu için bir ikon haline gelen bu dev yapı zamanında idamlar ve çeşitli eğlenceler için halka açık bir gösteri merkeziydi. Roma’da gezilecek bu tarihi yapı hala binlerce turist ağırlıyor.

Roma’da gezilecek diğer yerlerden bir tanesi de Pantheon’dur. Yine antik Roma döneminde yapılan bu tapınak Roma tanrılarına adanmış bir yapıdır. Eşi benzeri olmayan bir mimari yapıya sahip olan bu tapınak Roma’ya gidildiğinde görülmesi gereken yerlerdendir.

Roma’nın simgeleri haline gelmiş bir diğer yapı ise Âşıklar Çeşmesi ( Fontana di Trevi )’dir. Bu çeşme Nicola Salvi tarafından yapılmış olup, Papa Clement yaptırtmıştır. Çeşme birçok heykellerin bulunduğu bir yapı olup, eşsiz bir güzelliktedir. Gördüğünüz de mutlaka hayran kalacaksınız. Piazza Navona Roma’nın renkli meydanlarından biridir. İmparator Domitian tarafından yapılmış olup gezilecek yerler arasındadır.

Cinque Terre Ve Bologna

Yurtdışı turları ile gideceğiniz İtalya’nın en güzel yerlerinden olan Cinque Terre 5 sahil kasabasını içinde barından eşsiz bir doğa harikasına sahip. Trenlerle gidilen bu köyler üzüm bağları ile meşhur ve haliyle şaraplarıyla. Bu kentlerin adı Manarola, Corniglia, Riomaggiore, Vernazza, Monterosso al Mare olmak üzere 5 tanedir. Manzarası ve temiz havasıyla görülmeye değer yerlerden olan bu beş kasaba İtalya’nın meşhur yerleri arasında yer almaktadır.

Yine tarihi ve eski şehirlerden olan Bologna orta çağ motifleri ve kiremit rengi evleriyle ”Kızıl Şehir” olarakta bilinmketedir. Bolognoda gezilecek birçok yer var ve ilk olarak Maggiore Meydanı gezilebilecek yerler arasında.

Neptün Çeşmesi de Bologna’da yer almaktadır. Ortada Neptün ve iki yanında da başka heykeller yer almaktadır. Neptün bir Roma tanrısıdır ve heykel onun adına yaptırılmıştır. Neptün Çeşmesi 1567 yılından beri turistlerin ziyaret ettiği tarihi bir yapıdır.

Cenova

İtalya’nın kuzeyinde yer alan bu şehir bir sahil kentidir. En önemli özelliklerinden biriside ünlü kaşif Kolomb’un burada doğmuş olmasıdır. Cenova da gezilecek birçok yer bulunmaktadır. Bunların arasında 19. yüzyılda yapılmış olan Ferrari meydanı, Orta çağ döneminde yapılan v kutsal kase olayı ile ilgili büyük yankı uyandıran Cenova katedrali, devasa bir akvaryum olan ve içerisinde birçok deniz canlısı bulunan Acquario di Genova, Kristof Kolomb’un yaşadığı yer, tatil bölgesi olan ve oldukça güzel gezilmesi gereken yer olan Portofino Cenevo’da gezilecek önemli yerler arasındadır.

Como Gölü

İtalya’ya gittiğinizde gezebileceğiniz Como gölü eşsiz bir güzelliğe sahip. Gölün içerisinde birçok balık bulunmaktadır. Gölün etrafı villa tarzı evler ve çiçeklerle doludur. Küçük teknelerle gezeceğiniz bu göl sizi kendisine hayran bırakacak bir doğal güzelliğe sahiptir. Doğa harikası olan bu Como Gölü İtalya’ya gittiğiniz de gezeceğiniz en harika yerlerden biri.