Metro İle Daha Ucuza Seyahat Edin

Birçok insan sırtına çantasını alıp Avrupa’yı belki de Dünya’yı baştan ayağa gezmek gibi bir hedefe sahip… Hayatın kendi içerisinde yaşamını sürdürdüğü habitat alanından ibaret olmadığını keşfeden ve Dünya’nın diğer güzelliklerini, doğal yapılarını, kültür yapısını, insanlarını ve tarihini görmek isteyenler ellerine haritalarını sırtlarına çantalarını alarak yollara düşüyor. Böyle bir hayalin maliyetinin; eğer doğru ve makul hesaplamalar ve uygun rota ayarlanmazsa oldukça pahalı faturalara mal olabileceğini bilen seyahat severler tam da bu yüzden birçok ülkede gezme işlerini gerçekleştirirken, ülkenin yerel ulaşım yollarından faydalanarak geziyor.

Gelişen şartlar ve ülkelerin kalkınma durumlarına göre birçok ulaşım imkanının da sunulduğu ülkeler içerisinde ve hatta bazen de ülke sınırlarının içerisinde yer alan şehirlerin arasında raylı sistemlerden yararlanarak bir gezi gerçekleştirmek artık son derece kolay gibi görünüyor. Gezi severlere kalan ise gezmek görmek istedikleri yerleri tespit etmek ve işe nereden başlayacaklarını kafalarına koyarak rotaları üzerinde ilerleme gerçekleştirmek. İşte metro ile gezme imkanının sunulduğu birçok şehir ve gezilebilecek yerleri…

Almanya – Berlin

Almanya, köklü tarihi, gelişmiş ekonomisi ve eğitim seviyesiyle gezi severlerin ilk uğrak noktalarından bir tanesidir. Eyalet sistemiyle yönetilen ve birçok harika mekanın bulunduğu bu şehir insanların dikkatini senelerdir çekiyor ve her dönem birçok turist bu ülkeye seyahat ediyor. Almanya’da, özellikle de Berlin’de gitmek istediğiniz her yere metro ile ulaşabilirsiniz. Metro sayesinde görülmesi gereken noktaların hepsini ziyaret edebilir bir sürü anı biriktirebilir ve ülke hakkında geniş çaplı bir bilgiye de sahip olabilirsiniz.

Brandenburg Kapısı Berlin’de en çok ziyaretçi toplayan meydanlardan bir tanesidir. Yapının ihtişamı ve dikkat çekiciliği; tarihi dokusu ve özellikle de akşam geç saatlerdeki ışıklandırması ile büyülenebilirsiniz. Ardından akıllı yapısıyla yağmur sularını toplayan, güneş panelleriyle enerji üreten ve aynı zamanda da parlamento binası olması özelliğini üzerinde barındıran Reichstag’ı ziyaret edebilirsiniz.

Yine mutlaka görülmesi gereken bir diğer yer de Berliner Dom’dur. Bu katedralin kendine has mimari yapısı ve hikayesini duyup gördüğünüz zaman kendinizi farklı bir zamanda hissedeceksiniz. Özellikle merdivenlerini aşıp Berlin’e tepeden bakma imkanını elde edeceğiniz zaman şehir tamamiyle ayaklarınızın altında olacak.

Kreuzber ise neredeyse Türklerin yaşadığı ufak bir şehir diyebiliriz. Buraya geldiğiniz zaman kendinizi evinizde gibi hissedeceksiniz. Biergarten’larla çevrili bu şehrin birasını çok seveceksiniz.

Abd – New York

Amerika birçok insanın hayallerini süsleyen bir şehir olma ütopyasını hala sürdüren bir ülkedir. Gelişmiş yapısı, cıvıl cıvıl dokusu ve her çeşit insanı içerisinde barındırması ile buraya gelenlerin neredeyse büyülenerek yerlerinde takılı kalmalarına neden olan bu yerde de her yeri özellikle New York’ta metro ile kat edebilirsiniz. Bütün New York sadece metro kullanılarak gezilebilir. Yapmanız gereken tek şey ise nereden başlayacağınızı bilmek ve kendinizi sokaklara bırakmak…

Fransa – Paris

Kendine has insanları ve kültürü olan; parfümün ve zarafetin baş temcilcisi olan ve ünlü yapıtlarıyla ve sanatsal anlayışıyla gözleri dolduran ve büyüleyen bu şehir de sadece metro yardımıyla gezilebilecek olan bir diğer uğrak noktasıdır. Eyfel Kulesini görebilirsiniz; değişik damak tatlarını deneyebilirsiniz ve tat – tat olan şarapların hepsini teker – teker deneyebilirsiniz. Üstelik bunların hepsini metro kullanarak yapabileceksiniz.

İngiltere – Londra

Asaletin ve güzelliğin üzerinde can bulduğu bir diğer uğrak noktası olan Londra sokaklarının tamamını yine metro kullanarak öğrenebilirsiniz. Trafiğin farklı akış yönüne alışmanız biraz zaman alsa da bu kültürü ve insanlarını sizlerde çok seveceksiniz. Tarihi dokusu, mimari yapıları ve daha görülebilecek birçok doğa harikasıyla biraz ıslak ve nemli bir yer olsa da Londra harika bir yer…

Rusya – Moskova

Seyahat severlerin bir diğer uğrak noktası da kuşkusuz ki Moskova olacaktır. Hava koşullarına çok alışık değilseniz ki Türkiye de yaşıyorsanız muhtemelen değilsiniz, oldukça kalın kıyafetleri sırt çantanıza alarak bu şehri keşfe çıkabilirsiniz. Moskova da neredeyse baştan ayağa sadece metro kullanılarak keşfedilebilecek olan bir diğer şehir.

Fazla masraf yapmadan bu yeni ülkeleri ve şehirleri keşfe çıkmak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey metro istasyonlarını kullanmak olacaktır. Şimdiden herkese iyi seyahatler.