Mutlaka Gezilmesi Gereken Bir Şehir; Köln

Almanya, köklü tarihi ve ülkemizle olan kültür mikslemesi ile göz dolduran ülkelerden bir tanesidir. Düzenli yapısı, içerisinde bulundurduğu çeşitli popülasyonlar ve kendisine has havası ile gezip görmeyi seven insanların uğrak noktalarından bir tanesidir. Eyalet sistemi ile yönetilen bu ülkenin kuşkusuz ki adından söz ettirecek birçok şehri ve bölgesi vardır. Köln’de bu şehirlerden bir tanesidir. Köln, Almanya’nın yapı itibariyle en büyük olan dördüncü şehridir. Bu şehri gezmek ise son derece kolay… Düzenli toplu taşıma ağı sayesinde gitmek istediğiniz her yere ama her yere sadece toplu taşıma araçlarını kullanarak gitmeniz son derece basittir. Üstelik toplu taşıma kullanmanın evrensel ortak noktalarından bir tanesi de çok yere giderek az maliyet ödemektir. Kısa bir vaktiniz varsa ve bu kısa süre içerisinde Köln’ü keşfedebileceğiniz kadar çok keşfetmek istiyorsanız endişelenmenize gerek yok! Köln, kısa bir süre içerisinde, düzenli ulaşım ağları sayesinde gezilebilecek bir şehirdir. Bu yönüyle de gezi severlerin en çok uğradığı yerlerden bir tanesidir.

Şehrin hem tarihi dokusunu tadabilir hem insanlarının ve kültürünün keşfini tamamlayabilir hem de eğlenceli gece hayatı aktivitelerini öğrenebilirsiniz. Kentin ruhunu okuyabilmeniz için önceden ufak çaplı bir araştırma gerçekleştirmeniz sizin yararınıza olacaktır. Gezilip görülmesi gereken başlıca mekânlarından bir tanesi Eski Kent Meydanı’dır. Bu meydan görkemiyle adından söz ettiren meşhur Ren nehrinin hemen kıyısındadır. Gider gitmez etraftaki turist yoğunluğundan hemen ne kadar mühim ve muhteşem bir yer olduğunu kavrayacaksınız. Özellikle dar sokakları, kendine has geçit tarzındaki yapıları ve rengarenk binalarıyla gözleriniz kamaşacak ve gördükleriniz sizi tatmin edecek.

Görülmeye Değer Tarihi Mekanlar

Eski Kent Meydanı’nın seyahatinin ardından mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir diğer bölge de kuşkusuz ki Köln Katedrali ve çevresinde bulunan yerlerdir. Katedralin kendine has yapısı ve ihtişamını görüp büyülenmeyen turist yok denilebilir. Ayrıca katedralin hemen arka tarafında bulunan ve gezilmesi gereken bir diğer noktada Ludwig Müzesidir. Yine bu bölgede gezerken sizin gibi birçok meraklı gözün de etrafta elinde fotoğraf makineleriyle dolaştığını göreceksiniz. Bu iki harika mekanı ziyaret ettikten sonra kaliteleri ve içerisindeki eşyaların biçimleri birbirinden farklı olan dükkanların bulunduğu bölgeye doğru ilerleyen kalabalığı takip ederseniz; kendinize ve sevdiklerinize birer anı götürebilmek için sevimli hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz.
Bu kadar müze ve özel yapı gördükten sonra biraz da Köln’ün gece hayatını keşfe çıkmak isterseniz bir sonraki uğrak noktanız Rudolfplatz olmalıdır. Bu bölge tamamen kafe, bar ve restoranların bulunduğu ve eğlence hayatının kalbinin attığı yerdir. Yine değişik ve kendine has bir kokusu olan bir diğer bölge de Belçika Mahallesidir. Buraya girer girmez dikkatinizi çekecek olan ilk şey kuşkusuz ki duvarlara yapılmış olan çizim ve yazılar olacaktır. Ayrıca bu bölgede sahafçıların ve plak satan dükkanlarında yoğun bir şekilde bulunduğunu söyleyebiliriz. Kendine has bir dokusu olan bu bölge sessiz ve sakin fakat adından söz ettirecek kadar da özel bir bölgedir.

Aşk Ve Çikolatanın Büyüsü

Herkesin hayranlıkla bahsettiği âşıkların aşklarını kilitleyip sonsuza kadar sürmesini dilediği Hohenzollern Köprüsü, rengârenk kilitlerle gelenlerin büyülendiği bir diğer yerdir. Köprüye sizlerde birer kilit bırakarak bu geleneğe kendinizi ve aşkınızı dahil edebilirsiniz. Kilit almak için çevre dükkânları ziyaret edebilirsiniz.

Çikolata diyince akla ilk gelen yerlerden bir tanesi tabiî ki de Almanya’dır. Almanya ziyaretine giden ya da orada yaşayıp çalışan ve izne gelen insanların yanlarında bolca getirdiği şeydir çikolatalar… Buraya gelipte Çikolata Müzesini ziyaret etmeden dönmek tabiî ki de olmaz. Bu müzede çikolatanın tarihini, yapılışını öğrenebilirsiniz ve çeşit çeşit farklı aromalara sahip olan çikolatalardan sizlerde satın alabilirsiniz. Birçok farklı kültürün ve çok köklü bir tarihin yer aldığı Köln, ziyaret edilmesi gereken önemli şehirlerden bir tanesidir. Sizlerde bu şehrin büyüsünü yerinde yaşayabilirsiniz.