Uluslararası Seyahat İpuçları

İlk kez yurt dışına çıkacaklar için yararlarına olacak olan uluslararası seyahat ipuçları için neler yapmanız gerektiğini maddeler halinde sıralamak gerekirse şu şekilde diyebiliriz;

Her şeyden önce sağlık geldiği için kesinlikle kullandığınız ilaçlarınız var ise yurt dışında belki temini veya alınması zor olacağı için her türlü kaybolmalara karşı yanınıza fazladan kullandığınız ilaçları almanız yararınıza olacaktır.

  • Yurt dışına çıktığınızda kesinlikle kaybolmaması gereken şeylerin başında pasaport olduğu için öncelikle çok iyi muhafaza etmeniz gerekmektedir. Olası kaybolmalara karşı fotokopisini alıp kopyalamanız pasaport kaybolmasına karşılık turist olduğunuzu veya hangi ülkenin vatandaşı olduğunuzu kanıtlamanız için önemlidir. Yalnız pasaportun bir kopyasını kaldığınız otele veya sabit bir yere bırakmanız daha yararlı olacaktır.

  • Gittiğiniz ülkenin para birimi farklı olacağı için gidilen ülkede döviz bozdurmak sizin için daha fazla para ödemenize neden olabilir. O nedenle gidilen ülkenin döviz kurunu bilip ona göre hesap etmek daha karlı olacaktır.

  • Yanınızda götüreceğiniz kredi kartının yurt dışı kullanıma açık ve kapalı olduğunu kontrol edip gitmelisiniz. Bazı yerlerde kredi kartlarının güvenliği ve cipleri daha değişik olduğu için manyetik şeritler uyumlu olması gerekebilir.

  • Gidilen ülke hakkında önceden bilgi sahibi olarak gitmeniz daha fazla bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır. Önceden bir araştırma ile gidilecek ve gezilecek yerlerin bilinmesi hem zaman hem de kararsızlık adına önemli bir adım olacaktır.

  • Akıllı telefon ile gidilmesi durumunda GPRS ve konum gibi bilgilere ulaşarak bulunduğunuz size yakın olan yerleri daha sağlıklı görebilirsiniz. Edineceğiniz değişik uygulamalar ile cep telefonunuzdan tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak bilgilere en hızlı şekilde ulaşabilirsiniz. Yanınızda kullandığınız telefon yada tablet için şarj kablosu mutlaka olması gereklidir.

  • Tüm bu gezileri yaparken size yardımcı olacak bir sırt çantası ve rahat kıyafetler olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır.

Genel olarak bu maddeler gezinizin daha iyi geçmesine neden olacak önemli maddelerdir. En ufak eksiklik bile tatilinizin keyfini kaçırabilir. Ön hazırlık ve araştırma daima size yarar sağlayacaktır. Güzel tatiller dileğiyle.